همیشه در زندگیت جوری زندگی کن که ” ای کاش” تکیه کلام پیریت نشود
درصد کمی از انسانها نود سال زندگی می کنندبقیه 1سال را نود بار تکرار میکنند
شنبه 24 اردیبهشت 1390 :: نویسنده : motiii rara
araنوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

چهارشنبه 21 اردیبهشت 1390 :: نویسنده : motiii rara

به نام خداوند بخشنده و مهربان

بچه ها، بیشک آینده در دست شماست و خوب و بدش هم مال شماست. شما خواه نا خواه بزرگ می­شوید و همپای زمان پیش می­روید.پشت سر پدرهایتان و بزگهایتان می آیید و جای آنها را می­گیرید و همه چیز را به دست می آورید، زندگی اجتماعی را با همه خوب و بدش صاحب می شوید. فقر، ظلم، زور، عدالت، شادی و اندوه، بی کسی، کتک، کار و بیکاری، زندان و آزادی، مرض و بی دوایی، گرسنگی و پابرهنگی و صدها خوشی و ناخوشی اجتماعی دیگر مال شما می شود.

میدانیم که برای درمان نا خوشی ها اول باید علت آن را پیدا کرد. مثلا دکترها برای معالجه مریض هایشان اول دنبال میکروب آن مرض می گردند و بعد دوای ضد آن میکروب را به مریض هایشان می دهند. برای از بین بردن ناخوشی های اجتماعی هم باید همین کار را کرد.

می دانیم که در بدن سالم هیچوقت مرض نیست. در اجتماع سالم هم نباید نشانی از نا خوشی باشد. ورشکستگی، زورگفتن، دروغ، دزدی و جنگ نا خوشی هایی هستند که فقط در اجتماع نا سالم دیده می شوند. برای درمان این همه ناخوشی باید علت آن را پیدا کنیم. همیشه از خودتان پرسیده اید: چرا رفیق همکلاسم را به کارخانه قالی بافی فرستادند؟ چرا بعضی ها دزدی می کنند؟ چرا اینجا و آنجا جنگ و خون ریزی وجود دارد؟بعد از مردن چه می شوم؟ پیش از زندگی چه بوده ام؟ دنیا آخرش چه می شود؟ جنگ و فقر و گرسنگی چه روزی تمام خواهد شد؟

و هزاران هزار سوال دیگر باید بکنید تا اجتماع و دردهایش را بشناسید؟ این را هم بدانید که اجتماع چهار دیواری خانه یتان نیست. اجتماع هر آن نقطه ای است که هموطنان ما زندگی می کنند. از روستاهای دوردست تا شهر های بزرگ و کوچک. با همه کوچه های پر از پهن و لجن روستاها تا خیابانهای تر و تمیز شهر. با کلبه های تنگ و تاریک و پر از مگس روستائیان فقیر تا قصر های شیک و رخشان شهری های دولتمند. با بچه های کشاورز و قالیباف مزدور و ژنده پوش تا بچه هایی که کمترین غذایشان چلو مرغ و بوقلمون و موز و پرتقال است. اینها همه اجتماعی است که شما از پدرانتان به ارث خواهید برد. شما نباید میراث پدرانتان را دست نخورده به فرزندانتان برسانید. شما باید از بدی ها کم کنید یا آنها را نابود کنید، بر خوبی ها بی افزایید و دوای نا خوشی ها را پیدا کنید یا آنها را نابود کنید. اجتماع امانتی نیست که عینا حفض شود.

برای شناختن اجتماع و جواب یافتن به پرسشها چند راه وجود دارد. یکی از این راها این است که به روستا ها و شهر ها سفر کنید و با مردم مختلف نشست و برخواست داشته باشید. راه دیگرش کتاب خواندن است. البته نه هر کتابی. بعضی ها می گویند (هر کتابی به یکبار خواندنش می ارزد) این حرف چرند است. در دنیا آنقدر کتاب داریم که عمر ما برای خواندن نصف نصف آنها هم کافی نیست. از میان کتابها باید خوبها را انتخواب کنیم. کتابهایی را انتخواب کنیم که به پرسشهای جورواجور ما جوابهای درست می دهند، علت اشیا و حوادث و پدیده ها را شرح می دهند، ما را با اجتماع خودمان و ملتهای دیگر آشنا می کنند و نا خوشی های اجتماعی را به به ما می شناسانند. کتابهایی که ما را فقت سرگرم می کنند و فریب میدهند، به درد پاره کردن و سوختن میخورند.

بچه ها، قصه و داستان را با میل میخوانند. قصه های با ارزش می توانند شما را با مردم و اجتماع زندگی آشنا کنند و علتها را شرح دهند. قصه خواندن تنها برای سرگرمی نیست. بدین جهت من هم میل ندارم که بچه های فهمیده قصه های مرا تنها برای سرگرمی بخوانند.

نویسنده:Samad.B e h r a n g i

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

چهارشنبه 21 اردیبهشت 1390 :: نویسنده : motiii rara

به نام خداوند بخشنده و مهربان

اکنون زمان آن است که در ادبیات کودکان به دو نکته توجه کنیم و اصولا این دو را اساس کار قرار دهیم.
نکته اول،ادبیات کودکان باید پلی باشد بین دنیای رنگین و بی خبری ، در رویا و خیالهای شیرین کودکی و دنیای تاریک آگاه غرق در واقعیتهای تلخ و درد آور و سر سخت محیط اجتماعی بزرگترها.
کودک باید از این پل بگذرد و آگاهانه و مسلح و چراغ به دست به دنیای تاریک بزرگترها برسد.در این صورت است که بچه می­تواند کمک و یار واقعی پدرش در زندگی باشد و عامل تغییر دهنده مثبتی در اجتماع راکد و هردم فرو رونده باشد.
بچه باید بداند که پدرش با چه مکافاتی لقمه نانی به دست می اورد و برادر بزرگش چه مظلوم وار  دست و پا می­زند و خفه می­شود. آن یکی بچه هم باید بداند که پدرش از چه راهایی به دوام این روز تاریک و این زمستان ساخته­ی دست آدمها کمک می­کند.
بچه ها را باید از (عوامل امیدوار کننده سست بنیاد) نا امید کرد.
بچه ها باید بدانند که پدرانشان نیز در منجلاب اجتماع غریق دست و پا زننده ای بیش نیستند و چنان که همه بچه ها به غلط می­پندارند، پدرانشان راستی راستی هم از عهده همه کاری بر نمی آیند و زورشان نهایت به زنانشان میرسد.
خلاصه کلام و نکته دوم، باید جهان بینی دقیقی به بچه ها داد، معیاری به او داد که بتواند مسائل گوناگون اخلاقی و اجتماعی را در شرایط و موقعیتهای دگرگون شونده دائمی و گوناگون اجتماعی ارزیابی کند.
می­دانیم که مسائل اخلاقی از چیزهایی نیستند که ثبات دائمی داشته باشند. آنچه یک سال پیش خوب بود ممکن است دو سال بعد تلقی شود. کاری که در میان یک قوم یا طبقه اجتماعی اخلاقی است ممکن است در میان قوم و طبقه دیگری ضد اخلاق محسوب شود.
در خانواده ای که پدر همه درامد خانواده را صرف عیاشی و خوشگذرانی و قمار بازی می­کند، و هیچ اثر تغییر دهنده ای در اجتماع ندارد و یا سد راه تحول اجتماعی است، بچه ملزم نیست مطیع و راستگو و بی سرو صدا باشد و افکار و عقاید پدر را عینا قبول کند.
... ادبیات کودکان نباید فقط مبلغ((محبت و نوعدوستی و قناعت و تواضع)) از نوع اخلاق مسیحیت باشد. باید به بچه گفت که به هر آنچه و هر ضد بشری و غیر انسانی و سد راه تکامل تاریخی جامعه است کینه ورزد و این کینه باید در ادبیات کودکان راه باز کند.
تبلیغ اطاعت و نوعدوستی، از جانب کسانی است که کفه سنگین ترازو مال آنهاست، البته غیرمنتظره نیست اما برای صاحبان کفه ترازو هم ارزشی ندارد.

 

                                 Samad.B e h r a n g i

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

یکشنبه 18 اردیبهشت 1390 :: نویسنده : motiii rara

به نام خدا

دیگر وقت آن گذشته است که ادبیات کودکان را محدود کنیم به تبلیغ و تلقین نصایح خشک و بی برو برگرد، نظافت دست و پا و بدن، اطاعت از پدر و مادر، حرف شنوی از بزرگان، سرو  صدا نکردن در حضور مهمان، سحر خیز باش تا کامروا باشی، بخند تا دنیا به رویت بخندد، دستگیری از بینوایان به سبک و سیاق بنگاه های خیریه و مسائلی از این قبیل که نتیجه کلی و نهایت همه این ها بی­خبر ماندن کودکان  از مسائل بزرگ و حاد و حیاتی محیط زندگی است.
چرا باید در حالی که برادر بزرگ دلش برای یک نفس آزاد و یک دم هوای تمیز لک زده ، کودک را در پیله ای از (خوشبختی و شادی و امید) بی اساس خفه کنیم؟ بچه را باید از عوامل امیدوار کننده الکی وسست بنیاد نا امید کرد و بعد امید دگرگونه ای بر پایه شناخت واقعیتهای اجتماعی و مبارزه با آنها را جای آن امید اولی گذاشت.

آیا کودک غیر از یاد گرفتن نظافت و اطاعت از بزرگان و حرف شنوی از آموزگار (کدام آموزگار؟) و ادب(کدام ادب؟ ادبی که زورمندان و طبقه غالب و مرفه حامی و مبلغ آن است؟) چیز دیگری لازم ندارد؟

آیا نباید به کودک بگوییم که در مملکت تو هستند بچه هایی که رنگ گوشت و پنیر مانده را ماه به ماه و سال به سال نمی بینند؟ چراکه عده قلیلی دلشان می خواهد همیشه (غاز سرخ شده در شراب) سر سفره شان باشد.

آیا نباید به کودک بگوییم که بیشتر از نصف مردم جهان گرسنه اند و چرا گرسنه شده اند و راه بر انداختن گرسنگی چیست؟ آیا نباید درک علمی و درستی از تاریخ و تحول و تکامل اجتماعات انسانی به کودک بدهیم؟ چرا باید بچه های شسته و رفته و بی لک و بی سرو صدا و مطیع تربیت کنیم؟ مگر قصد داریم بچه ها را پشت ویترین مغازه های لوکس خرازی فروشی های بالای شهر بگذاریم که چنین عروسکهای شیکی از آنها درست می­کنیم؟

چرا می گوییم دروغگویی بد است؟ چرا می گوییم دزدی بد است؟ چرا می­گوییم اطاعت از پدر و مادر پسندیده است؟ چرا نمی آییم ریشه های پیدایش و رواج دروغگویی و دزدی را برای بچه ها روشن کنیم؟

کودک را را می آموزیم که راستگو باشند در حالی که زمان، زمانی آست که چشم راست به چشم چپ دروغ میگوید و برادر از برادر در شک است و اگر راست آن چه را در دل دارد به زبان بیاورد، چه بسا که از بعضی از دردسر ها رهایی نخواهد داشت.

آیا اطاعت از آموزگار و پدر و مادری ناباب و نفس پرست که هدفشان فقط راحت زیستن و هرچه بیشتر بی دردسر روزگار گذراندن و هرچه بیشتر پول در آوردن است، کار پسندیده ای است؟

چرا دستگیری از بینوایان را تبلیغ می­کنیم ولی هرگز نمی­گوییم که چگونه آن یکی (بینوا)شد و این یکی (توانگر) که سینه جلو­دهد و سهم بسیار ناچیزی از ثروت خود را به آن بابای بینوا بدهد و منت سرش بگذارد که آری من مردی خیر و نیکوکارم و همیشه از آدمهای بیچاره و بدبختی مثل تو دستگیری می کنم، البته این هم محض رضای خداست و الا تو خودت آدم نیستی.

نویسنده: samad.b e h r a n g i

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :درباره وبلاگ


سلام دوستان گلم
چیزایی که اینجا نوشته میشه تحلیل های من از خبر ها و صحبت های جور واجوره افراد مختلفه.....
نظر هیچکس تحت هیچ شرایطی پاک نمیشود و تا 2 یا 3 روز بعد حتما به اون پاسخ میدم.ممنون!

مدیر وبلاگ : motiii rara
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic